Мемоплант
Лекарствен продукт под формата на таблетки, който се прилага по терапевтична схема за лечение на смущения при леки до средни форми на намаление на интелектуалните способности: нарушения на паметта и концентрацията, световъртеж, шум в ушите, главоболие. Също така Мемоплант се използва при нарушения в циркулацията на кръвта и свързани с напредването на възрастта изменения. Към първата целева група принадлежат пациенти с деменциален синдром при първична дегенеративна деменция, васкуларна деменция и смесени форми от двете. Преди да бъде започнато лечение с Memoplant, трябва да бъде изяснено дали оплакванията не са причинени от някое основно заболяване, което трябва да бъде лекувано по специфичен начин. Приемът на Мемоплант е удачен и при деменциални синдроми с нарушения на паметта, нарушения на концентрацията, депресии, главоболие, за удължаване на разстоянието, изминато без болка, при заболявания със запушване на периферните артериални съдове ІІ стадий според Fontaine (интермитиращо накуцване), в рамките на физикалнотерапевтичните мероприятия, особено при раздвижване.
Състав:
Мемоплант е стандартизиран въз основа на моноекстракт от листата на Ginkgo biloba, получен по многостепенен валидиран метод. Активни вещества: 1 таблетка съдържа сух екстракт от листата на Ginkgo biloba (35 – 67:1) 40 mg, съответстващ на 9.6 mg гинкофлавонгликозиди и 2.4 mg терпенлактони (гинкоглид, билобалид). Екстрактор: ацетон-вода.
Начин на употреба:
> Деменциален синдром: приемат се по 1 – 2 таблетки Мемоплант 3 пъти на ден (съответстващи на 40 – 80 мг екстракт от Ginkgo biloba 3 пъти дневно).
> Заболявания със запушване на периферните артериални съдове, вертиго (световъртеж), тинитус (шум в ушите): приема се по 1 таблетка 3 пъти дневно (съответстваща на 40 мг екстракт от Gikgo biloba 3 пъти дневно) или по 2 таблетки 2 пъти дневно (съответстващи на 80 мг екстракт от Gikgo biloba 2 пъти дневно).
Таблетките се приемат независимо от храненето, несдъвкани, с известно количество течност.
При деменциален синдром продължителността на приложение се определя от тежестта на клиничната картина и при това хронично заболяване трябва да бъде най-малко 8 седмици. След период на приложение от 3 месеца трябва да се прецени дали е оправдано продължаване на лечението.
При заболявания със запушване на периферните артериални съдове като предпоставка за подобрение при раздвижването се счита курс на лечение минимум 6 седмици.
При вертиго (световъртеж) и тинитус (шум в ушите) след лечение с продължителност от 6 – 8 седмици като правило не може да се очаква по-нататъшно подобрение на оплакванията.